top of page
plantin label.png
raczka.png

O muzeum

Muzeum Plantin-Moretus to miejsce niezwykłe, Frank Blokland nazwał je „świątynią typografii”. Możemy tutaj dowiedzieć się wszystkiego o działalności drukarskiej najsłynniejszych XVI-wiecznych drukarzy, rewolucyjnego duetu – Christophe'a Plantina i jego zięcia Jana Moretusa. Plantin założył dynastię, która żyła i pracowała w domu i drukarni przez dziewięć pokoleń! W 1570 roku jego wydawnictwo było największe na świecie. Drukowano tu prace w języku łacińskim, holenderskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, hebrajskim, niemieckim, włoskim, syryjskim i ormiańskim. W czasach świetności drukarnie dysponowały 22 prasami i 80 pracownikami.

Muzeum Plantin-Moretus przede wszystkim prezentuje sztukę dawnej książki oraz historię rodziny Plantina. Znajdują się tu najstarsze, sprawne prasy drukarskie na świecie z ok. 1600 roku. Oprócz tego możemy zobaczyć o wiele więcej z wyposażenia warsztatu, m.in. oryginalne czcionki: autorstwa Claude’a Garamonda, Roberta Granjona, Hendrika Van Den Keere, Pierre'a Haultina, Guillaume'a Le Bé.

Dodatkowo znajdują się tu również punce, matryce, aparaty odlewnicze, rękopisy, inkunabuły, setki starodruków w tym mały kalendarz o wymiarach 22 na 35 milimetrów. Jednym z arcydzieł Plantina jest Biblia ważąca 48 kg i zawierająca 1788 arkuszy!

W pięknie urządzonych wnętrzach domu możemy również zobaczyć wiele dzieł malarskich w tym portrety poszczególnych członków rodziny Plantina autorstwa Petera Paula Rubensa.

Cały kompleks – dom, warsztat i biblioteka zostały wpisane w 2005 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warsztat

Drukarnia w 1575 roku liczyła 56 pracowników:

32 drukarzy, 20 zecerów, 3 redaktorów i jednego niewykwalifikowanego pracownika. Działalność Plantina była wówczas największą tego typu na świecie.

Czytelnia

Kompleks obejmuje także czytelnię, w której można zapoznać się z wieloma starodrukami, dokumentami, rękopisami i rysunkami. Rejestracja do czytelni Muzeum Plantin-Moretus jest bezpłatna. Dokumenty można wygodnie zamówić elektronicznie za pośrednictwem katalogu online.

bottom of page